آخرین خبر

انتقاد داریوش پیرنیاکان از بی توجهی دولت نسبت به وضعیت فعالان حوزه موسیقی

سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی از دولت خواست برای چند ماه تعطیلی آموزشگاه‌ها و مدرسان حقوقی در نظر گرفته شود.

به گزاش آوای ایرانیان به نقل از سایت خانه موسیقی، داریوش پیرنیاکان سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی با اشاره به توقف تمام فعالیت‌های موسیقی در ماه‌های اخیر به دلیل شیوع ویروس کرونا گفت: خانه موسیقی، مدیرعامل و معاون اجرایی از ابتدای امسال برای این موضوع قدم‌های خوبی برداشته‌اند اما خانه موسیقی منبع مالی ندارد و این را همه اعضا هم می‌دانند. همان‌طور که آقای نوربخش هم صحبت‌هایی با وزیر فرهنگ و ارشاد کرده‌اند باید به حوزه آموزش رسیدگی جدی شود.

پیرنیاکان گفت: بخش اعظمی از فعالان موسیقی از حوزه آموزش امرار و معاش می‌کنند. الان حدود سه ماه است که آموزشگاه‌ها تعطیل است و این‌ها باید چه کار کنند؟ تعداد آموزشگاه‌ها و تعداد مدرسان کاملاً معلوم است و وزارت ارشاد باید به آن‌ها کمک کند. آسیب‌پذیرترین قشر در موسیقی مدرسان هستند. بسیاری از فعالان موسیقی جذب آموزشگاه‌ها شده‌اند زیرا حوزه‌های دیگر موسیقی آنچنان رونقی برای فعالیت و امرار و معاش آن‌ها ندارند. در موسیقی کلاسیک و ایرانی و کلاسیک غربی وضع به این شکل است و تقریباً همه فعالان این حوزه‌ها در آموزشگاه‌ها تدریس می‌کنند.

تأکید بر پرداخت حقوق موسیقیدانان بیکار شده در کرونا

سخنگوی شورای عالی خانه موسیقی تأکید کرد: اینجا دولت باید وارد شود و من از وزیر محترم ارشاد آقای صالحی می‌خواهم که به این امر رسیدگی کنند و حتماً برای چند ماه تعطیلی آموزشگاه‌ها و مدرسان حقوقی در نظر بگیرند. وظیفه دولت و وزارت ارشاد این است که در این موقعیت به وضعیت موزیسین‌ها رسیدگی کنند و برای این چند ماه بیکاری به آن‌ها حقوقی پرداخت کنند و بر این مسئله تأکید داریم.

داریوش پیرنیاکان در خصوص نحوه برگزاری کلاس‌های دانشگاه موسیقی به‌صورت آنلاین هم گفت: بعد از تعطیلات نوروز این کلاس‌ها به‌صورت آنلاین و مجازی آغاز شده و در مباحث نظری و کلاس‌های عملی انفرادی این کار انجام می‌شود ولی در کلاس‌های عملی گروهی مثل گروه نوازی این کار غیرممکن است. این کلاس‌ها ممکن است اگر وضعیت سفید اعلام شود در تابستان برگزار شود و یا اینکه به ترم‌های بعدی انتقال داده شود.

تدریس آنلاین مطلوب نیست

این مدرس پیشکسوت موسیقی درباره نحوه برگزاری کلاس‌های خصوصی خود نیز گفت: کلاس‌های خصوصی را هم در فروردین به اصرار هنرجویان آغاز کردم که از طریق واتس آپ تدریس می‌شود که خیلی مطلوب نیست. شیوه آموزشی من به شکلی است که باید هم‌زمان با شاگرد ساز بزنم و صداها با تأخیر چند ثانیه‌ای می‌رسد. قرار شد شاگردان ساز بزنند و بفرستند و بعد من اشکالاتشان را اصلاح کنم و برایشان بفرستم که وقت زیادی می‌برد. به هر صورت این شیوه حداکثر تا پنجاه درصد به هنرجو کمک می‌کند و نمی‌تواند جای تدریس حضوری را بگیرد.

پیرنیاکان در خصوص تجربه شخصی خودش در دوران قرنطینه به دلیل شیوع ویروس کرونا و فعالیت‌های هنری است گفت: آن‌قدر جامعه در این موضوع ملتهب بود که من تمام حواسم به معطوف آن بود. این مسئله جهانی است و وقتی می‌دیدم در کشورهای دیگر دسته‌دسته انسان‌ها به خاطر این بیماری جان خود را از دست می‌دهند بسیار غمگین می‌شدم و دستم به ساز نمی‌رفت. در روزهای اول به خاطر روحیه‌ام هیچ کاری نمی‌توانستم انجام دهم. بیشتر مطالعه کردم، در خانه ماندم و توصیه‌های پزشکی و بهداشتی عمل کردم. اخیراً با اصرار شاگردان تدریس آنلاین را آغاز کردم کم‌کم دستی هم به ساز بردم.

قدردانی از کادر درمانی کشور

داریوش پیرنیاکان در پایان سخنانش درباره زحمات کادر درمانی کشور گفت: کادر درمانی کشور ما از جان مایه گذاشت و پرستاران و پزشکانی بودند که چهل روز به خانه نرفتند و در بیمارستان به مردم خدمت کردند و برخی هم جان خود را در این راه از دست دادند. ما تازه فهمیدیم چه کادر قوی پزشکی و متخصصانی در کشور داریم که باید از آن‌ها قدردانی کنیم. البته مردم هم به آسیب دیدگان از شیوع کرونا کمک کردند و باید از همه این‌ها تشکر و قدردانی کنیم و من به همه این‌ها دست‌مریزاد می‌گویم.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انتقاد داریوش پیرنیاکان از بی توجهی دولت نسبت به وضعیت فعالان حوزه موسیقی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید