آخرین خبر

«شبکه ماه» از عید غدیر به تلویزیون می‌آید

به گزارش آوای ایرانیان محسن برمهانی معاون سیما در بازدید از پشت صحنه «شبکه ماه» شبکه آموزش گفت: شبکه آموزش در دوره جدید با ایده‌ها، خلاقیت و طرح های جدید خود، موجب پویایی و دلچسب‌تر شدن مقوله مهم آموزش شده که لازم است از مدیر این شبکه و برنامه‌سازان آن قدردانی کنم.

وی خاطرنشان کرد: مقام معظم رهبری در عین حال که فرموده‌اند جامعه به دانشمند نیاز دارد و باید در حوزه علوم و فنون در سطح دنیا سرآمد شویم اما در کنارش تأکید دارند نباید گرفتار بیماری دانشگاه گرایی شد. باید هنرستان‌ها تقویت شوند و یادگیری مهارت آموزش هم مورد توجه جوانان قرار بگیرد که خوشبختانه شبکه آموزش با ساخت برنامه‌های این چنینی نشان داده است که به این مهم، توجه ویژه‌ای دارد.

برمهانی با اشاره به این که یادگیری مهارت‌های مختلف از سنین کودکی باید مورد توجه قرار گیرد و به آن بها داده شود ، گفت: متأسفانه خیلی از نوجوانان و جوانان ما برخی از مهارت‌های ساده را بلد نیستند که شبکه آموزش سعى دارد با این طراحى، مهارت زندگی کردن و حتی کسب درآمد را با شیوه‌های جذاب و در قالب نمایش به نوجوانان و جوانان آموزش خواهد داد.

معاون سیما تأکید کرد: شبکه آموزش در کنار «مدرسه تلویزیونی ایران» که به مباحث درسی می‌پردازد و «مدرسه کنکور» که به موضوع افزایش آمادگی افراد متقاضی شرکت در کنکور اختصاص دارد، با راه‌اندازی «شبکه ماه» (مدرسه آموزش همگانی) و مدرسه تلویزیونى مهارت ویژه دانش‌آموزان دبستانی که به موضوع مهارت می‌پردازد، سبد آموزشی – مهارتی خود را با رعایت اصل عدالت آموزشی تکمیل کرده است.

وی با اشاره به ضرورت مهارت‌آموزی در کشور گفت: این دو برنامه که در زمان مناسب تابستان و اوقات فراغت دانش آموزان از قاب تلویزیون پخش می شود، فرصت خوبی برای علاقه‌مندان به یادگیری مهارت‌های حرفه‌ای فراهم خواهد کرد که امیدواریم با استقبال کودکان و نوجوانان نیز روبه رو شود.

معاون سیما همچنین ضمن خداقوت به همکاران شبکه آموزش که با خلق ایده‌های نو و طراحی های نوین آموزشی، گام مثبت و تاثیرگذاری را در فرآیند یادگیری مهارت های شغلی و اجتماعی برمی‌دارند، به تماشای برخی بخش‌های سیت‌کام ۸۰ قسمتی «شبکه ماه» و نیز اجرای عروسکی مدرسه تلویزیونى مهارت نشست.

یک آموزش نادر در جهان

علی عبدالعالی مدیر شبکه آموزش در همین رابطه و در خصوص جزئیات «مدرسه تلویزیونی مهارت» گفت: برنامه «شبکه ماه» یک برنامه نمایشی و آموزشی است که ۹۰ دقیقه هر روز از شنبه تا پنجشنبه روی آنتن می‌رود. روایت این نمایش، توسط ۷-۸ دختر و پسر جوان و نوجوان است که شبکه‌ تلویزیونی آموزش را در دست می‌گیرند. در دل این برنامه، بحث آموزش و مهارت‌ورزی مثل آموزش هوش مصنوعی، پایتون، طراحی وب و آموزش‌های فنی حرفه‌ای مطرح می‌شود. در بخشی از این نمایش به عنوان نمونه، یک استاد دانشگاه در حوزه پایتون در لوکیشن برنامه، آموزش می‌دهد. از این نظر باید گفت اولین بار در جهان است که یک استاد واقعی در صحنه با بچه‌ها بازی می‌کند و در دل آن بحث آموزش مطرح می‌شود. به عنوان نمونه حدود ۱۲۰۰ دقیقه در این برنامه پایتون و ۱۲۰۰ دقیقه طراحی وب آموزش داده می‌شود.

وی ادامه داد: بخش دیگری از این برنامه هم تلنگر به مخاطبان است. مثلاً در دل این نمایش بچه‌ها می‌بینند که اسپیلت خراب شده. یک استادکار واقعی تعمیر اسپیلت می‌آورند تا آن را تعمیر کند، بعد متوجه می‌شوند که چه درآمد بالایی دارد. این تشویقی برای بچه هاست تا مهارت بیاموزند. در این برنامه دو دسته مهارت را مطرح می‌کنیم. برخی را کاملاً یاد می‌دهیم و برخی را تنها تشویق می‌کنیم که بیاموزند. یک پلتفرمی هم به نام ماه (مدرسه آموزش همگانی) داریم که جناب آقای زارع پور وزیر ارتباطات و همچنین معاون فناوری و نوآوری وی همراهی بالایی با ما در این رابطه داشتند.

عبدالعالی در خصوص تفاوت این برنامه با دیگر کار‌های شبکه آموزش هم گفت: اینجا آموزش در دل نمایش است و از این نظر باید گفت عوامل، کار انقلابی می‌کنند. در کنار برنامه «شبکه ماه»، دو بخش عروسکی هم برای بچه‌های دبستانی دوره اول و دوم داریم که مهارت‌های نرم و سخت آموزش داده می شود. مانند آموزش اسکرچ یا حتی مهارت های زندگی مانند مهارت گفتگو، نه گفتن، ارائه و کارتیمی که هر کدام درحوزه خود بیان می‌شود.

مدیر شبکه آموزش افزود: نظرسنجی‌هایی که درباره مدرسه تلویزیونی سال ۱۴۰۱ صورت گرفته نشان می‌دهد که ۲۳ درصد مخاطب آن هم در بین کودکان و نوجوانان که بسیار سخت‌پسند هم هستند، به سمت آن رفته که برای ما قابل توجه بود.

وی با اشاره به حمایت‌های وزیر ارتباطات تصریح کرد: ۲۰-۳۰ درصد آموزش‌های مدرسه تلویزیونی مهارت از آنتن پخش می‌شود و ۷۰-۸۰ درصد از قالب پلتفرم خواهد بود. در عین حال، در اواسط مرداد یک آزمون برگزار می‌شود و آن‌هایی که پذیرفته شوند، می‌توانند در حدود ۳۰۰ مدرسه تحت نظر مربی یا منتور آموزش‌هایشان را به شکل حضوری تکمیل کنند. در نهایت در شهریور آزمون می‌دهند تا مدرک دریافت کنند. وزارت آموزش و پرورش و سازمان فنی و حرفه‌ای در کنار وزارت ارتباطات همراهی کردند تا این کار انجام شود و آموزش منجر به اشتغال داشته باشیم.

 گفته می‌شود پخش این دو برنامه از عید غدیر از شبکه آموزش آغاز می‌شود.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«شبکه ماه» از عید غدیر به تلویزیون می‌آید”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید