آخرین خبر

انتشار ۲ کتاب آموزشی جدید در حوزه موسیقی ایرانی

به گزارش اوای ایرانیان  ۲ کتاب پژوهشی و آموزشی «ردیف ویولن استاد صبا-تنظیم برای قانون (چپ کوک)» به نویسندگی و پژوهش ملیحه سعیدی و «آموزش تنبور-دوره مقدماتی» به نویسندگی تارا اله‌وردی و پوریا فرجی طی روزهای گذشته توسط نشر ماهور در دسترس مخاطبان و هنرجویان موسیقی ایرانی قرار گرفتند.

ملیحه سعیدی از نوازندگان پیشکسوت موسیقی ایرانی در توضیح کتاب «ردیف ویولن استاد صبا-تنظیم برای قانون (چپ کوک)» نوشته است:

«این مجموعه بر اساس ردیف ویولن استاد ابوالحسن صبا در چپ‌کوک تهیه و تدوین شده است.

از آنجا که این استاد ارجمند ازجمله استادانی بودند که این رسالت را به‌درستی به انجام رساندند و با توجه به اینکه نگارنده نوازندگی ویولن ایرانی را نزد استادان بزرگ و ارجمندی همچون استاد علی تجویدی و استاد رحمت‌الله بدیعی آموختم، لذا بر آن شدم تا ردیف چپ‌کوک استاد ابوالحسن صبا را بر اساس اجرای استاد رحمت‌الله بدیعی برای ساز قانون تنظیم کنم. در این چارچوب این امکان برای هنرجویان عزیز قانون فراهم خواهد شد تا با سایر ردیف‌ها نیز آشنایی پیدا کنند.

گستره‌ صوتی و امکانات اجرایی ساز قانون امکان ترجمه‌ منابع گسترده و متنوعی از کارگان موسیقی کلاسیک ایرانی را در اختیار می‌گذارد و در بازنویسی این ردیف، علاوه بر ترجمه‌ برخی تکنیک‌های مخصوص ساز ویلن، از امکانات و تکنیک‌های ویژه‌ ساز قانون ــ اعم از تکنیک‌های ده‌انگشتی، آکُرد، آرپژ، انواع ویبراسیون‌ها و گلیساندوها و غیره استفاده شده است.

از سرکار خانم بهار امراللهی عزیزم که وظیفه‌ نواختن این مجموعه و بازبینی نهایی را برعهده داشتند سپاسگزارم.»

پوریا فرجی و تارا اله‌وردی نیز در توضیح کتاب «آموزش تنبور-دوره مقدماتی» نوشته‌اند:

«انگیزه‌ این گردآوری و تالیف برداشتن گامی در جهت تدریس مدون تنبور برگرفته از شیوه‌ نوازندگی یکی از موثرترین استادان موسیقی تنبور، یعنی استاد نورعلی الهی است.

کمبود روش‌های تدریس و منابع مکتوب آموزشی برای این ساز سبب شد تا این کتاب با تکیه بر نظام تئوریک موسیقی مبتنی بر وزن‌خوانی و نت‌خوانی دقیق و استفاده از سیستم نت‌نگاری غربی در نشان‌دادن تکنیک‌های نوازندگی این ساز، تدوین شود، به‌طوری‌که برای همگان اعم از هر ملیت و قومیتی قابل فهم باشد.»

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “انتشار ۲ کتاب آموزشی جدید در حوزه موسیقی ایرانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید