آخرین خبر

اركستر سمفونیک تهران با جوانان جهان روی صحنه می‌رود

نشست پروژه مشترک ایران و ایتالیا با عنوان “صدای ایتالیا برای ایران” که با همکاری ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران برگزار می‌شود، صبح روز سه‌شنبه ١٢ مردادماه در تالار وحدت برگزار شد.

دامیانو جورانا رهبر ارکستر جوانان جهان، نصیر حیدریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران و لوریس چکناواریان رهبر میهمان، علی‌اکبر صفی‌پور مدیرعامل بنیاد رودکی و آنتونیونی کاردار سفارت ایتالیا در تهران در این نشست حضور داشتند.

در ابتدای این نشست خبری آنتونیونی کاردار سفارت ایتالیا گفت: روابط ایران و ایتالیا از زمان انتخاب ریاست جمهوری جدید در سال ٢٠١٣ بهتر شده و در دیدارهای مختلف تأکید زیادی بر گسترش روابط بین دو کشور با انجام برنامه‌های فرهنگی و هنری شده است.

وی افزود: این تبادل فرهنگی ادامه‌دار خواهد بود و ما در آینده کنسرت جاز به سرپرستی جیووانی گوییدی در فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. ضمن اینکه ارکستر مجلسی تئاتر میسکاری میلان نیز به تهران سفر خواهد کرد. برنامه‌ریزی برای حضور ارکستر جوانان جهان در تهران سخت بود، اما توانستیم مقدمات این حضور را فراهم کنیم و طی روزهای آینده شاهد اجرایی شدن آن خواهیم بود.

علی‌اکبر صفی پور مدیرعامل بنیاد رودکی نیز گفت: این یک فرصت عالی برای موسیقی کشور و ارکستر سمفونیک تهران است که ۳ شب را در کنار هنرمندانی از ۱۰ کشور جهان به اجرای برنامه بپردازند. این اتفاق تنها شامل برگزاری کنسرت نخواهد بود و در طی مدت حضور ارکستر جوانان جهان در تهران، برنامه‌های دیگری نیز تدارک دیده شده از جمله این برنامه‌ها برگزاری کارگاه‌های آموزشی است که بر این اساس در روز اول کارگاه بداهه‌نوازی موسیقی ایران توسط هومان اسعدی، روز دوم کارگاه هنر آواز ایرانی توسط مجتبی عسگری، روز سوم موسیقی فولکلور توسط حمیدرضا اردلان و روز چهارم تفاوت و شباهت‌های موسیقی ایرانی و غربی توسط محمدرضا آزادفر تدریس خواهد شد.

صفی‌پور در ادامه درباره هزینه‌هایی کنسرت مشترک ارکستر جوانان جهان و ارکستر سمفونیک تهران گفت: همه هزینه‌های مربوط به ایاب و ذهاب و اقامت بر عهده ارکستر ایتالیایی بوده و هزینه‌های جابجایی در تهران و همچنین پذیرایی بر عهده بنیاد رودکی است.

لوریس چکناواریان رهبر مهمان این برنامه گفت: این کنسرت‌ها در سه شب ٢٠ تا ٢٢ مرداد در تالار وحدت برگزار خواهند شد. من در شب دوم یعنی روز ٢١ مردادماه قطعاتی مثل “سوفیت لاو سانگ” و قطعه “آرارات” را که زندگی حضرت نوح (ع) را شامل می‌شود، اجرا خواهیم کرد.
وی افزود: ایتالیا به گهواره موسیقی کلاسیک معروف بوده و من خوشحالم که امروز نمایندگان آن‌ها برای اجرای برنامه اینجا حضور دارند. برای من باعث افتخار است که بعنوان رهبر مهمان در این کنسرت حضور دارم.

نصیر حیدریان رهبر ارکستر سمفونیک تهران در این اجرا گفت: من در شب آخر این اجرا یعنی روز ٢٢ مردادماه با ارکستر سمفونیک تهران روی صحنه خواهم رفت. قطعات انتخاب‌شده اکثراً آموزشی بوده و برای بالا بردن سطح نوازندگی ارکسترها است. سمفونی ٧ را به‌ صورت ناتمام در این برنامه اجرا خواهیم کرد.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “ارکستر سمفونیک تهران با جوانان جهان روی صحنه می‌رود”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید