آخرین اخبار

استفتا از یک مرجع تقلید درباره حد نسبت دیوث و واكنش “شهاب حسينى”

آوای ایرانیان: در پی بالا گرفتن چالش بر سر پوشش اهالی سینما در «جشن حافظ» و نوشته ی هفته نامه ی «یالثارات» با عنوان «دیوث»، در ساعات گذشته سوالی از مراجع درباره ی واکنش «شهاب حسینی» مطرح شد که به نظر آغاز فاز جدیدی در این چالش است. سوال کنندگان، اعتراض این هنرمند را توهین به حضرات معصومین سلام الله تعبیر کرده اند. خبرنگار انصاف نیوز با ارسال استفتاء برای آیت الله العظمی شبیری زنجانی، یکی از مراجع عالی قدر شیعه در قم، نظر ایشان را درباره ی نسبت «دیوث» به دیگران جویا شده است. آیت‌الله شبیری زنجانی در پاسخ به سوالات انصاف نیوز جواب‌های زیر را دادند:

آیا می توان به کسی که حجاب را رعایت نکند نسبت زنا یا به شوهر وی نسبت دیوث داد؟

پاسخ آیت الله: نسبت به انتساب زنا، نسبت دهنده، حد قذف می خورد نسبت به انتساب دیوث اگر این کلمه در عرف قائل به معنای قوّاد بر زوجه یا بعضی از ارحامش و .. باشد نسبت دهنده، حد قذف را می خورد و الا تعزیر می شود.

آیا استفاده از عنوانی که در جامعه کنونی نوعی ناسزا و فحش قلمداد شود به بهانه ی مطرح شدن آن در روایت و نسبت دادن آن عنوان به یک مسلمان جایز است یا خیر؟

پاسخ آیت الله: به طور کلی اگر تغییر زمان باعث شود کلمه ای در عرف معنایش تغییر کند و معنای جدید توهین و هتک به حساب آید نسبت به ترتب حکم هتک و توهین باید همین معنای جدید لحاظ شود.

اگر کسی قسمتی از تعلیمات دینی را برنتابد و به مخاطب داعشی خطاب کند اگر جمله واقعا برای اهل بیت باشد این شخص ساب النبی محسوب می شود.

پاسخ آیت الله: اگر نداند این گفته برای اهل بیت علیهم السلام است یا این گفته اش به واسطه ی این است که چون آن کلام را به زعم خود غیر منطقی می داند اصل صدور آن را از معصوم قبول ندارد – هر چند به عنوان روایت نقل شده است – و یا ادعایش این است که حدیث، معنای دیگری دارد ساب نیست.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “استفتا از یک مرجع تقلید درباره حد نسبت دیوث و واکنش “شهاب حسینى””

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید