آخرین خبر

پروژه «سوگ آزادگی» آغاز شد | تلاش برای بازگشت به اصالت تعزیه

پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» به آهنگسازی فردین خلعتبری و کارگردانی مجید خسروآبادی با حضور شهروندان تهرانی و تعدادی از گردشگران خارجی در بوستان آب و آتش تهران آغاز شد.

به گزارش آوای ایرانیان، اولین اجرای پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» به آهنگسازی فردین خلعتبری، کارگردانی مجید خسروآبادی و حضور تعدادی از هنرمندان شاخص مجالس شبیه‌خوانی و نوازندگان موسیقی ایرانی کشورمان شنبه شب سیزدهم مهر به میزبانی معاونت فرهنگی و گردشگری شرکت نوسازی عباس‌آباد تهران با حضور شهروندان تهرانی و تعدادی از گردشگران خارجی در بوستان آب و آتش تهران آغاز شد.

در ابتدای این برنامه نماهنگی از روند ساخت پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» در قالب گفتگوهای مختلف با دست‌اندرکاران هنری پروژه و مدیران شرکت نوسازی عباس‌آباد تهران برای مخاطبان پخش شد.

فردین خلعتبری آهنگساز این پروژه نمایشی – موسیقایی در این فیلم بیان کرد: «آهنگسازی و اجرای زنده برای این پروژه به نوعی همراه کردن گروه تعزیه‌خوان با سازهای موسیقی ایرانی است که در آن شبیه‌خوان و تعزیه‌گردان همراه با موسیقی ایرانی به اجرای تعزیه می‌پردازد. به عبارتی می‌توان گفت موسیقی در صحنه‌های مختلف تعزیه به تشدید روایت کمک می‌کند که به اعتقاد من می‌تواند در جذابیت ساختار کلی اثرو انتقال آن به مخاطب نقش مهمی را ایفا کند»

مجید خسروآبادی کارگردان پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی» نیز در ابتدای این برنامه ضمن قدردانی از گروه اجرایی این پروژه توضیح داد: بسیار مفتخریم که این توفیق در آستانه اربعین حسینی نصیب ما شد تا با اجرای این پروژه در خدمت شما عزیزان باشیم. برنامه «سوگ آزادگی» تمام تلاش خود را کرده تا در حد توان تعزیه را به اصالتش بازگرداند که در این راه حضور هنرمندان مطرح عرصه تعزیه با همراهی ارکسترسازهای ایرانی به آهنگسازی فردین خلعتبری شرایطی را فراهم کرد تا با سپری کردن یک پروسه هشت ماهه با همراهی عزیزانمان در شرکت نوسازی عباس‌آباد این کار به سرانجام برسانیم.

وی ضمن ارائه توضیحاتی درباره روند تاریخی شکل‌گیری تعزیه در ایران و تکیه دولت گفت: تمام تلاش گروه اجرایی پروژه بر این بوده تا یک مجلس شبیه‌خوانی همانند مجالسی که در تکیه دولت پیش‌روی مخاطبان قرار می‌گرفت، اجرا شود. به اعتقاد من این پروژه یکی از کم‌نظیرترین تعزیه‌هایی است که طی صد سال اخیر در تهران اجرا شده و امیدوارم شرایط به گونه‌ای باشد که نتیجه این زحمات بتواند مورد رضایت شما عزیزان قرار گیرد.

پروژه نمایشی – موسیقایی «سوگ آزادگی»در قالب مجلس شبیه‌خوانی «حربن یزید ریاحی» براساس نسخه مشهور و معتبر «میرعزا» از معتبرترین نسخه‌نویسان تعزیه در ایران به کارگردانی مجید خسروآبادی، آهنگسازی فردین خلعتبری و حضور هنرمندان مطرح مجالس شبیه‌خوانی کشورمان و تعدادی از نوازندگان شناخته شده موسیقی ایرانی به میزبانی منطقه فرهنگی هنری عباس آباد طی روزهای ۱۳ تا ۲۲ مهرماه ۱۳۹۸ ساعت ۱۸:۳۰ در بوستان «آب و آتش» تهران برگزار می‌شود.

 

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “پروژه «سوگ آزادگی» آغاز شد | تلاش برای بازگشت به اصالت تعزیه”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید