آخرین خبر

چشم‌به‌راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

با توجه به تعداد آلبوم‌های در صف انتشار و همچنین، اهمیت برخی از آن‌ها، مانند آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی، به نظر می‌رسد بخت، بیشتر با موسیقی و آواز کلاسیک یار است و پاییز امسال، دست‌کم به دلیل انتشار این آلبوم مشترک، نقطه عطفی برای تاریخ موسیقی کشور خواهد بود.

نیمه دوم پاییز، بهار دوباره موسیقی است. این روز‌ها با قرار گرفتن در ایام پایانی ماه صفر، اخبار انتشار آلبوم‌های مختلفی به گوش می‌رسد.

اما با توجه به تعداد آلبوم‌های در صف انتشار و همچنین، اهمیت برخی از آن‌ها، مانند آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی، به نظر می‌رسد بخت، بیشتر با موسیقی و آواز کلاسیک یار است و پاییز امسال، دست‌کم به دلیل انتشار این آلبوم مشترک، نقطه عطفی برای تاریخ موسیقی کشور خواهد بود.

در ادامه می‌خواهیم چند آلبوم را که خبر انتشار آن، بعد از ایام محرم و صفر، توسط خواننده‌ها یا پیگیری خراسان اعلام شده است، معرفی کنیم.

بی‌نام؛ آلبوم رموز چاوشی

چشم به راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

آلبوم پرحاشیه «ابراهیم» محسن چاوشی، سال گذشته در رقابت تنگاتنگ با آلبوم «ایران من» همایون شجریان بود. به نظر می‌رسد این رقابت بعد از ماه صفر، با انتشار آلبوم «بی‌نام» چاوشی دوباره تکرار شود. آلبوم جدید این خواننده، این بار هم پرحاشیه است.

نام اول این آلبوم «قمارباز» بود که چاوشی در اعتراض به ایراد شورای شعر و ترانه دفتر موسیقی وزارت ارشاد به شعر یکی از قطعه‌ها که غزلی از مولانا با مطلع «همه صید‌ها بکردی هله میر بار دیگر» بود، آن را به «بی‌نام» تغییر داد.

او این بار، برای اشعار آلبومش به سراغ ترانه‌سرای خود یعنی حسین صفا نرفته و از اشعار شاعران کلاسیک فارسی مانند سعدی و مولانا استفاده کرده است. او درباره این آلبوم گفت: «زندگی و هست و نیستم را روی آن قمار کردم». گفته می‌شود این آلبوم بعد از ماه صفر منتشر خواهد شد.

وقت عاشقی؛ عاشقانه‌های حجت اشرف‌زاده

چشم به راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

بیشتر ما حجت اشرف‌زاده را با آهنگ «ماه و ماهی» و شعر علیرضا بدیع شناختیم. یک تلفیق دلپذیر که هنوز در خاطرمان است. او در سال‌های ابتدایی فعالیتش، ژانر‌های مختلفی را در زمینه موسیقی پاپ و فولکلور تجربه کرد، اما مدتی پیش در یک گفتگو اعلام کرد تصمیم گرفته است از این به بعد، فقط خواننده عاشقانه‌های مردم باشد.

آلبوم جدید حجت اشرف‌زاده با نام فعلی «وقت عاشقی»، حدود ۱۵ قطعه دارد که برخی از آن‌ها قبلا منتشر شده است و برخی دیگر، قطعه‌های جدید ناشنیده خواهد بود. این آلبوم، اواخر آذر منتشر خواهد شد. حضور این آلبوم تلفیقی، هم می‌تواند سلیقه تلفیقی‌پسند‌ها را تامین و هم پاییز را با عاشقانه‌های شنیدنی همراه کند.

نارنج و ترنج؛ ساز و آواز حامی

چشم به راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

پاییز امسال، دست موسیقی پاپ خالی نیست؛ «یک لحظه عاشق شو»، آخرین آلبوم حمید حامی است که در سال ۹۲ منتشر شد و بسیار مورد تحسین قرار گرفت. هرچند او در این سال‌ها کنسرت‌های زیادی را روی صحنه برده، اما آلبوم جدیدی منتشر نکرده است. دیروز، اما او اعلام کرد بعد از مدت‌ها آلبومی در دست تولید و انتشار دارد.

«نارنج و ترنج» نام این آلبوم آماده انتشار است که شامل برخی قطعه‌های منتشر شده او به اضافه قطعه‌های جدید با آهنگ سازی حامی است. در بلبشوی موسیقی پاپ، انتشار آلبومی از سوی خواننده‌ای که دانش این موسیقی را دارد و با بزرگانی مانند فریبرز لاچینی و بابک بیات همکاری کرده، امیدوارکننده است.

خراسانیات؛ شور شجریان پدر و مشکاتیان

چشم به راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

زمان قطعی انتشار آلبوم «خراسانیات» با صدای استاد محمدرضا شجریان و ساز پرویز مشکاتیان اعلام نشده است، اما انتشار آن تا آخر پاییز یا زمستان امسال بعید نخواهد بود. به احتمال زیاد چند ماه بعد از انتشار آلبوم شجریانِ پسر و فروکش کردن موج خرید آلبوم او، باید منتظر انتشار این آلبوم بود.

با توجه به این که این آلبوم با الهام از موسیقی خراسان و اشعار شاعران خراسانی در سال‌های سلامتی استاد شجریان و حیات پرویز مشکاتیان تهیه شده است، می‌توان آن را در دسته سنتی-فولکلور قرار داد و این آلبوم را عیدی سال نو دانست. مجوز این آلبوم که هنوز تاریخ دقیق انتشار آن مشخص نیست، پنجم مرداد توسط دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی صادر شده است.

افسانه چشم‌هایت؛ دونفره شجریان و قربانی

چشم به راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟

طلسم انتشار آلبوم مشترک همایون شجریان و علیرضا قربانی شکست. آلبومی که حاصل تلاش همایون ۴۴ ساله، علیرضا قربانی ۴۵ ساله و مهیار علیزاده ۳۸ ساله، در پنج سال گذشته است. حال قرار است این اثر که اولین آلبوم مشترک دو خواننده در تاریخ موسیقی ایران، بعد از انقلاب، به شمار می‌رود، نوزدهم آبان ماه امسال منتشر شود.

آهنگ ساز این اثر، مهیار علیزاده است و به گفته او، فرایند انتخاب اشعار، ساخت موسیقی و ضبط قطعه‌های آن در گونه موسیقی ارکسترال، حدود یک سال به طول انجامیده است. جالب این که اشعار این آلبوم از آثار شاعران بزرگ سبک کلاسیک و نو فارسی، مانند احمد شاملو، استاد شفیعی کدکنی، سیمین بهبهانی و علیرضا کلیایی انتخاب شده است و این دو خواننده، شعر «افسانه» نیما یوشیج را همخوانی کرده‌اند.

منبع: خراسان

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “چشم‌به‌راه چه آلبوم‌هایی باشیم؟”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید