آخرین خبر

از گریم جنجالی تا پایان هندی؛ متن و حاشیه فصل سوم «ستایش»

از گریم جنجالی تا پایان هندی؛ متن و حاشیه فصل سوم «ستایش»

فصل سوم سریال «ستایش» در حالی به پایان رسید که با حواشی و جنجال‌های بسیاری همراه بود، از گریم غیرقابل‌باور بازیگران تا پایانی که به مذاق مخاطبان خوش نیامد.

به گزارش آوای ایرانیان، «ستایش» بدون شک یکی از پرسروصداترین سریال های تلویزیون در ۱۰ سال اخیر است، سریالی که پس از پخش فصل اول توانست بخش عمده تماشاگران تلویزیون را با خود همراه کند و همین اتفاق بهانه‌ای شد تا سازندگان در پی ساخت فصل‌های بعدی این مجموعه بربیایند و فصل دوم و سوم این سریال را روانه آنتن کنند.

فصل سوم «ستایش» که تنها چند روز از پایان آن گذشته است، از دو فصل قبل حواشی و جنجال‌های بسیاری داشت که بعضا با واکنش عوامل و سازندگان هم همراه شد، از تیتراژ پایانی و گریم بازیگران گرفته تا پایان‌بندی.

حال که تب این سریال هنوز داغ است و اخبار آن برای مخاطبان جذاب، بر تمامی اتفاقات و حواشی که این سریال پشت سرگذاشت مروری خواهیم داشت.

گریمی که در همان قسمت‌های نخست جنجالی شد

اولین و پرسروصداترین حاشیه سریال «ستایش» که در همان قسمت‌های آغازین سریال با واکنش‌های متعدد و متنوعی رو به رو شد، گریم بازیگران این سریال و به طور ویژه نرگس محمدی، بازیگر نقش ستایش بود. چرا که او در سری دوم این سریال گریم زنی میان‌سال را داشت، در سری سوم و جدید این سریال جوان شده و همین موضوع دوباره سوژه نقد و حتی طنزپردازی کاربران شبکه‌های اجتماعی شد.

اتفاقی که واکنش آرمان زرین‌کوب، تهیه‌کننده سریال را به همراه داشت، واکنشی که چندان قابل پذیرش نبود و خود آن نیز دستمایه نقد و طنازی‌ها شد. توضیح زرین‌کوب به این شرح بود: «ما در سریال «ستایش۱» با یک زن ۲۰ ساله رو به رو بودیم و در فصل دوم با یک زن ۴۰ ساله و حالا در فصل سوم که این شب‌ها روی آنتن شبکه سه می‌رود شاید در روند داستانی تنها چند ماه از فصل دوم گذشته باشد. این انتقادها پیش از این، نسبت به فصل دوم هم وجود داشت. «ستایش ۲» هم که شروع شد عده‌ای گفتند چرا ستایش پیر نشده و با یک عینک چهره‌اش تغییر کرد، اما اگر به اطراف خود نگاه کنید خانم ۴۰ ساله پیر نیست که بخواهیم او را پیر کنیم و به صورتش چروک اضافه کنیم.»

البته این مسئله تنها محدود به نرگس محمدی نمی‌شد و وقتی گریم سایر بازیگران را با دو فصل گذشته مقایسه کنیم، می‌بینیم که تنها حشمت فردوس ظاهرش تغییر کرده است و سایر بازیگران هیچ خط یا چینی اضافه‌تر به صورتشان نیامده است.

این اتفاق انتقاد اهالی سینما و تلویزیون را نیز به همراه داشت و پرویز شیخ طادی، کارگردان سینما با اعتراض به این اتفاق، گفت: «به دلیل هزینه‌های بالا، تلویزیون خیلی برای گریم وقت نمی‌گذارد، طراحی معنایی ندارد و بیشتر به دنبال زیبایی‌سازی است.»

عبدالرضا اکبری، بازیگر پیشکسوت هم درباره‌ گریم بازیگر نقش اول سریال «ستایش» که انتقادهایی را به همراه داشته است، گفته بود: من چیزی از مسائل پشت پرده نمی‌دانم و اطلاعی از گفت‌وگوهایشان ندارم اما به عنوان یک مخاطب این گریم را نمی‌توانم بپذیرم. چطور هنرپیشه‌های مرد گریم می‌شوند و تغییر چهره می‌دهند اما هنرپیشه زن که محور اصلی این سریال است، نباید این اتفاق برایش بیفتد، به نظرم یا باید گریم را باورپذیر می‌کردند یا فرد دیگری را جایگزین این نقش می‌کردند.

راهکار سازندگان برای پر کردن جای بازیگر به جم رفته

یکی از ابهامات مخاطبان پیش از آغاز این فصل، انتخاب بازیگر نقش صابر بود، چون رامسین کبریتی که در دو فصل گذشته ایفاگر این نقش بود، پس از پایان فصل دوم «ستایش» رهسپار خارج از کشور شد و در شبکه تلویزیونی جم فعالیت خود را آغاز کرد.

این اتفاق باعث شد تا سازندگان سریال برای انتخاب نقش صابر در فصل جدید راه‌حلی فارغ از سپردن نقش به بازیگری دیگر پیدا کنند. در قسمت‌های ابتدایی این فصل، شخصیت صابر از سریال حذف نشد و در برخی از سکانس‌ها به شکلی مبهم و غیرواضح به چشم آمد.

اما شاید سازندگان «ستایش» هم به این نتیجه رسیدند که تداوم این روند برای مخاطب چندان جذاب نیست، به همین دلیل برای پایان حواشی، داستان سریال به شکلی پیش رفت که شخصیت صابر کشته و از فیلمنامه حذف شد.

این در حالیست که پیش‌تر هم شاهد حضور بازیگران شبکه جم در سریال‌های تلویزیونی و همچنین روی صحنه تئاتر بوده‌ایم، مانند رابعه اسکویی که پس از بازگشت به ایران و ابراز ندامت از حضورش در این شبکه، توانست در سریال تلویزیونی «گاندو» مقابل دوربین برود.

تیتراژی که خیلی زود دستمایه طنز شد

از دیگر نکاتی که این سریال در طول پخش تجربه کرد، کیفیت پایین ترانه و موسیقی تیتراژ پایانی‌اش بود شهاب مظفری خواننده آن بود. در واقع محتوای ضعیف و سطح ادبی نازل ترانه این تیتراژ حسابی مورد توجه طنزپردازان قرار گرفت و با ابیات آن تصاویر و کلیپ‌های بسیاری در فضای مجازی ساخته شد.

این اتفاق البته با واکنش خواننده تیتراژ نخست «ستایش» رو به رو شد؛ اشکان کمانگری در پاسخ به برخی حاشیه‌های پیش آمده در روزهای اخیر پیرامون حضورش در تیتراژ سریال «ستایش» و مقایسه این قطعه با تیتراژ پایانی سریال به خوانندگی شهاب مظفری اشاره کرد و گفت: در این یکی دو روزه در فضای مجازی برخی مطالب را می‌خواندم که تلاش می‌کردند بنده را در تقابل با هنرمند عزیز آقای شهاب مظفری قرار دهند. در حالی که موسیقی من کاملا دنیای متفاوتی دارد و این تفاوت چیزی از ارزش‌های ارائه انواع موسیقی در جامعه کم نمی‌کند. بنابراین مایلم شرایط به گونه‌ای باشد که به این حاشیه‌ها دیگر دامن زده نشود.

البته چهره‌های شاخص حوزه موسیقی در گفت‌وگوهایی که با خبرآنلاین داشتند، علت این افت کیفیت را در مسایلی چون آگاه نبودن خوانندگان، تهیه‌کنندگان و کارگردانان، ارزش قائل نشدن خوانندگان و نداشتن دانش موسیقایی و … دانستند.

واکنش بازیگران به انتقادها و حواشی

در این بین بازیگران هم در گفت‌وگوها و مصاحبه‌های متعددی که داشتند به انتقادها و حواشی که این سریال را دستمایه طنز کابران کرده بود واکنش نشان دادند. از جمله مهدی میامی، بازیگر نقش غلامی در «ستایش» که علت انتقادها را علاقه زیاد مردم به این سریال دانست و به خبرآنلاین گفت: «به نظرم این حجم از انتقادات و همجه‌های وارد شده به سریال نشان می‌دهد که «ستایش» بسیار مورد توجه مردم قرار گرفته که درباره آن صحبت می‌کنند و یک عده هم مخالف هستند. اگر مورد توجه قرار نگرفته بود کسی حتی اسم آن را هم نمی‌آوردند.»

او درباره انتقادها از گریم بازیگران سریال هم بیان کرد: «من فکر می‌کنم که گریم این فصل از سریال یکی از گریم‌های خوب است. همین گریم خود من را اگر ببینید و با فصل اول مقایسه کنید مشخص است که بیست سال از موضوع گذشته گریم خانم ستایش هم همینطور؛ یک عده می‌گویند جوان‌تر شده اما اصلا جوان‌تر نشده است به دلیل اینکه در واقعیت یازده سال از فصل اول سریال می‌گذرد و اگر به طور طبیعی نگاه کنیم گریم، می‌شود همانی که هست. اما مردم از گریم انتظار دارند که ستایش یک پیرزن عجوزه و شکسته شود یعنی به عبارتی انتظار کلیشه دارند و توقع متفاوت مردم باعث شده که این موضوع مطرح شود. به عبارتی تعریف کسانی که از این گریم انتقاد می‌کنند اشکال دارد.»

شهرام پوراسد، بازیگر نقش مهدی مظفری هم علت موفقیت «ستایش» را اینچنین توضیح داد: «آقای مطلبی بسیار قاطعانه ‌گفتند که فصل سوم بسیار پر چالش تر و جذاب‌تر از دو فصل قبل نگاشته شده و معتقد بودند حتی از فصل یک پربیننده‌تر خواهد بود. آن زمان که من دعوت شدم فیلم‌نامه به طور کامل آماده نشده بود و سیناپس را خواندم. بعد که فیلمنامه آماده شد و شروع به خواندن کردم متوجه این جذابیتها شدم و نقش را پذیرفتم. با توجه به اینکه در دنیا سریال‌ها به سمت ساخت فصل‌های بعدی ‌پیش می‌روند به این جهت که در واقع  بیننده‌های بالفعل خود را دارند و به طور معمول در فصل‌های بعدی می‌توانند  مخاطبین خود را حفظ کنند. گمان می‌کنم ستایش هم از این قانون بی بهره نباشد و مورد اقبال عمومی قرار گیرد.»

البته در این بین برخی از بازیگرانی که در فصول قبلی سریال بازی کرده بودند، از کیفیت فصل سوم گلایه کردند، مانند شیوا خنیاگر که گفت: «در فصل سوم سریال «ستایش» می‌بینید که کاراکتر ستایش با وجود اینکه پیرتر شده نه تنها هیچ تغییری در صورتش رخ نداده بلکه چهره ستایش نسبت به فصل دوم جوان‌تر به نظر می‌رسد و این اتفاق عجیب که مورد انتقاد همه مخاطبان قرار گرفته با توجیهاتی از سوی عوامل سریال روبرو شده که به هیچ‌عنوان قابل قبول نیست.»

پایانی که به دل مخاطبان ننشست

قسمت پایانی این سریال در حالی روی آنتن رفت که انتظار مخاطبان را برآورده نکرد و بسیاری از چنین پایان بندی که سازندگان برای «ستایش» در نظر گرفته بودند، انتقاد داشتند. در واقع بسیاری معتقد بودند که فصل سوم این سریال را تلویزیون برای آنکه دستش از برنامه‌ای که مخاطب را پای تلویزیون بنشاند خالی است ساخته و پخش کرده است.

از طرف دیگر بسیاری پایان بندی سریال را با فیلم‌های هندی مقایسه کردند و گفتند مانند کلیشه سریال‌های تلویزیون با ازدواج تمام شد. همچنین نحوه کشته شدن نقش منفی سریال پری‌سیما و … انتقاد کردند و نوشتند: پری‌سیما به صورت نیم‌رخ ایستاده بود و معلوم نیست در این شرایط چطور اسلحه مستقیم به سوی قلبش نشانه رفت» غیرمنطقی بودن این اتفاق واکنش‌های طنز و انتقادآمیز مخاطبان را به دنبال داشت. قهرمان‌بازی‌های حشمت فردوس هم در لحظه رویارویی با قاتلانش، از اتفاقات خنده‌دار و عجیب قسمت ۳۸ بود.

خبر ساخت فصل چهارم، واکنش بازیگران و مخاطبان

در نهایت پس از پایان «ستایش» زمزمه هایی درباره ساخت فصل چهارم این سریال در رسانه ها و شبکه های اجتماعی مطرح شد، اتفاقی که بازیگران سریال هم واکنش مختلفی به آن داشتند. به عنوان مثال مهدی سلوکی معتقد بود این سریال نیازی به فصل چهارم ندارد چرا که سرنوشتی که باید، برای تمام شخصیت‌ها رقم خورد.

از طرف دیگر قربان نجفی، بازیگر نقش صفایی نظر دیگری داشت و گفت: «به نظر بنده با توجه به نوع پایان فصل سوم سریال «ستایش»، این اثر می‌تواند ادامه دار باشد و ما شاهد ادامه تولید این اثر باشیم، اما این تصمیمی است که سازندگان کار و مدیران تلویزیون باید اتخاذ کنند.»

کاربران خبرآنلاین هم در نظرخواهی که برگزار شد، نظرشان بیشتر همسو با سلوکی بود و به نظرشان دلیل و توجیهی برای ادامه ساخت این سریال در قالب فصل چهارم وجود ندارد.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “از گریم جنجالی تا پایان هندی؛ متن و حاشیه فصل سوم «ستایش»”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید