آخرین خبر

سود ۴۰۰ میلیاردی ترکیه از کنسرت‌های ایرانی

آوای ایرانیان: خوانندگانی نظیر ابی و گروه زدبازی در روزهای اخیر در ترکیه کنسرت داشته‌اند و حالا فرهیختگان، روزنامه وابسته به دانشگاه آزاد نوشته که مردم ایران برای حضور در این کنسرت‌ها حدود ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه کرده‌اند.

فرهیختگان نوشت: ماجرا از توئیت خبرنگار موسیقی و اعلام رقم هزینه ۱۲۰ میلیارد تومانی و فروش ۳۰ هزار بلیت برای کنسرت‌های ترکیه در شهریورماه شروع نشد. ماجرا از جایی شروع شد که عده‌ای از مردم برای زدن واکسن به کشورهای همسایه می‌رفتند. هزینه‌های میلیونی می‌کردند تا بروند آنجا و واکسن بزنند. همان دوران خبرهایی منتشر شد که قرار است برگزاری کنسرت‌ها در چند کشور همسایه از سر گرفته شود. ترکیه همیشه یکی از بهترین گزینه‌ها برای برگزاری کنسرت بوده است. حالا و درحالی که واکسیناسیون در کشور خودمان روند صعودی به خود گرفته، کنسرت‌های مختلفی در استانبول درحال برگزاری است.

به نوشته روزنامه وابسته به دانشگاه آزاد، ظاهرا بیشتر از یک ماه است که محدودیت‌های اجتماعی در ترکیه برداشته شده و تجمع در مکان‌های بسته امکان‌پذیر است. رعایت فاصله اجتماعی در وسایل نقلیه عمومی هم الزامی نیست. تنها محدودیتی که همچنان برقرار مانده، الزام به پوشیدن ماسک، حتی در فضای باز است. در این شرایط و درحالی که گفته می‌شود عرضه کارت واکسن تزریق دو دوز یا تاییدیه کرونای منفی الزامی است اما گزارش برخی رسانه‌های غیرایرانی نشان می‌دهد که در این مورد سختگیری خاصی نمی‌شود.

به نقل از فرهیختگان، فارغ از بحث کرونا که مساله بسیار مهمی است و احتمالا با بازگشت این جماعت به کشور، شاهد اثراتش خواهیم بود اما هزینه‌هایی است که در این سفر پرداخت می‌شود. هزینه‌هایی که بخش عمده‌ای از آن، سوءاستفاده از شرایط فعلی جهان و ایران است.

اصلا همان ۳۰ هزار بلیت را در نظر می‌گیریم و کنسرت‌هایی که در روزهای آینده برگزار می‌شود را هم فاکتور می‌گیریم. میانگین هزینه رفت و برگشت هر نفر به استانبول در تورهای مختلف را ۵ میلیون تومان در نظر می‌گیریم. درحالی که با توجه به نوع پرواز سیستمی یا چارتری این عدد متغیر است. آن ۳۰ هزار بلیت را ضربدر ۵ میلیون تومان میانگین خودمان می‌کنیم. به عدد ۱۵۰ میلیارد تومان فقط برای هزینه رفت و برگشت می‌رسیم. ۱۲۰ میلیارد تومان هم هزینه خرید بلیت را اضافه کنید. تا الان و بدون احتساب هزینه اقامت و خریدهای جانبی، ۲۷۰ میلیارد تومان پول از جیب ایرانیانی که برای کنسرت به استانبول رفته‌اند خارج شده است.

حالا می‌رویم سراغ هزینه اقامت در استانبول. هتل‌های ۲ ستاره استانبول برای یک سفر کوتاه و کم‌هزینه، پیشنهاد خوبی است. امکاناتی مثل اینترنت، صبحانه، رستوران و کافی شاپ را در اختیار مسافران و گردشگران قرار می‌دهند. با این حال برخی دیگر امکاناتی مثل پارکینگ، سونا و ترانسفر فرودگاهی را دارند. قیمت اقامت یک شب در این هتل‌ها از ۲۴ دلار تا حدود ۱۰۶ دلار است. با توجه به قیمت ۲۶هزار تومانی دلار و میانگین فرضی ۵۰ دلار برای هر نفر در هتل دوستاره، به رقم یک میلیون و ۳۰۰ هزار تومان می‌رسیم. عدد رسمی از تعداد ایرانیانی که به هتل دو ستاره رفته‌اند وجود ندارد اما اگر یک‌سوم آن ۳۰ هزار نفر هم به هتل دو ستاره رفته باشند به رقم ۱۳میلیارد تومان می‌رسیم. بدیهی است که برای اقامت در هتل‌های سه ستاره استانبول باید هزینه بیشتری را بپردازند. هزینه اقامت در این هتل‌ها برای یک شب از ۳۱۱ لیر آغاز شده و تا ۶۵۶ لیر وجود دارند. اگر هر لیر را ۳ هزار و ۲۰۰ تومان در نظر بگیریم و میانگین را ۵۰۰ لیر در نظر بگیریم رقم یک میلیون و ۶۰۰ هزار تومان به دست می‌آید. فرض می‌گیریم که یک‌سوم هم هتل‌های سه ستاره رفته‌اند. ۱۶ میلیارد تومان هم هزینه اقامت این ۱۰ هزار نفر می‌شود. نزدیک به ۳۰ میلیارد تومان را به آن ۲۷۰ میلیارد تومان قبلی اضافه کنید. هزینه رزرو اتاق در هتل‌های ۴ ستاره بین ۵۲۷ لیر تا ۱۰۰۸ لیر ترکیه است و هزینه رزرو هتل‌های پنج ستاره از مبلغ ۱۰۲ دلار تا ۴۹۸ دلار است. میانگین سطح هتل‌های چهار و پنج ستاره را هم ۳۰۰ دلار در نظر می‌گیریم. گفته بودیم که دلار را ۲۶هزار تومان محاسبه کردیم و هزینه اقامت یک فرد در هتل‌های ۴و ۵ ستاره به‌طور میانگین در حدود ۷میلیون و ۸۰۰ هزارتومان می‌شود. آن ۱۰ هزار نفر سوم که احتمالا وضع مالی خیلی خوبی هم دارند در این هتل‌ها اقامت دارند. هزینه این جماعت پولدارتر، ۷۸ میلیارد تومان می‌شود.

فرهیختگان در پایان نوشته است: حالا ۷۸ میلیارد تومان را به ۳۰۰ میلیارد تومان قبلی اضافه کنید تا بدانید که هموطنان عزیزمان که احتمالا پیش از رفتن به هزینه‌های ماه محرم اعتراض کرده‌اند و استوری کمک از جامعه جهانی برای واکسن را هم گذاشته بودند چه هزینه‌ای برای سفر به ترکیه و حضور در کنسرت‌ها پرداخت کرده‌اند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “سود ۴۰۰ میلیاردی ترکیه از کنسرت‌های ایرانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید