آخرین خبر

تدوین «سند موسیقی» به پایان رسید/ جزئیات تشکیل شورای ملی موسیقی

به گزارش آوای ایرانیان به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، جلسه شورای هنر کشور دوشنبه بیستم شهریور با ریاست محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیری محمدحسین ایمانی خوشخو و با حضور حجت الاسلام عبدالحسین خسروپناه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با دستور جلسه ادامه بررسی سند ملی موسیقی کشور برگزار شد.

 

وزیر فرهنگ در این نشست از تدوین و بررسی سند ملی موسیقی خبر داد و گفت: همانطور که وعده داده بودیم با همکاری صمیمانه اعضای شورای هنر، فرایند تدوین و بررسی سند ملی موسیقی در این شورا امروز به پایان رسید و با انجام ویرایش نهایی برای تصویب و ابلاغ به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارسال می‌شود. این سند مبتنی بر اندیشه، آرا و فتاوای فقهی امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی تدوین و بر ارتقای فضای موسیقی انقلاب و پیراستن از آسیب‌های موجود استوار شده است.

 

اسماعیلی ادامه داد: در کنار دفتر موسیقی معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به عنوان دبیرخانه تدوین این سند، چهره‌های هنری شناخته شده، اصناف و هنرمندان موسیقی نیز نقش آفرینی کردند که از زحمات آنها تقدیر می‌کنم.

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی عملکرد شورای هنر از زمان آغاز مجدد آن در دولت جدید را مثبت ارزیابی کرد و گفت: در جلسات گذشته شورای هنر سعی بر این بوده که بیشتر بحث‌ها از موضوعات انتزاعی که آفت چنین جلساتی است، به دور باشد و مسائل، موضوع محور و با هدف حل مسئله پیگیری شود. تاکنون همه دستوراتی که در این شورا مصوب شده در کشور به مرحله اجرا رسیده است و نقاطی که نیاز به بازتعریف دارد شناسایی و در حال پیشرفت است.

 

وی تصریح کرد: به طور کلی سعی شده مصوبات شورای هنر با سایر بخش‌های تصمیم گیری در کشور هماهنگ باشد و خارج از سیاستگذاری‌های کلان کشور نباشد.

 

تدوین «سند موسیقی» به پایان رسید/ جزئیات تشکیل شورای ملی موسیقی

 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به نظر اعضای شورای هنر در فراهم کردن زمینه ورود نخبگان و برگزیدگان جشنواره‌ها به دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: این موضوع می‌تواند از نقاط تحول در وضعیت فرهنگی و علمی کشور باشد.

 

وی در پایان تاکید کرد: پیشنهاد می‌کنم یک دبیرخانه اجرایی و ستاد عملیاتی هماهنگی اجرا با همکاری نهادهای اصلی کشور و خانه موسیقی زیر نظر شورای هنر تأسیس شود تا مصوبات این شورا توسط آن و با تشکیل ستاد احتمالی مورد پیگیری قرار گیرد.

 

در جلسه امروز شورای هنر بخش هفتم سند ملی موسیقی با عنوان الزامات اجرایی از سوی اعضای شورا بررسی شد.

 

در بخشی از این سند آمده است: مسئولیت اجرایی سازی سند ملی موسیقی بر عهده کمیته تخصصی این سند است که پس از این، شورای ملی موسیقی کشور نامیده می‌شود. ریاست این کمیته بر عهده وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای این کمیته شامل معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، معاون صداوسیما، معاون وزیر علوم و آموزش و پرورش، نمایندگان و اساتید حوزه علمیه، مدیران سه نهاد موسیقی کشور شامل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مرکز موسیقی حوزه هنری و دفتر موسیقی سازمان صداوسیمای جمهوری اسلامی ایران است. پنج نماینده از میان اصناف، دانشگاهیان و چهره‌های برجسته حوزه موسیقی به پیشنهاد وزیر فرهنگ از دیگر اعضای این شورا خواهند بود.

 

حسن مسلمی نائینی رئیس جهاد دانشگاهی، عبدالحسین کلانتری معاون فرهنگی وزیر علوم تحقیقات و فناوری، محمدرضا جعفری جلوه مشاور رئیس سازمان صداوسیما، محمدرضا حسنایی رئیس دانشگاه هنر، محمدحسین ساعی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی، محمدعلی رجبی دوانی پیشکسوت هنرمند هنرهای تجسمی در این جلسه حضور داشتند و نظرات و پیشنهادهای خود را ارائه کردند.

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “تدوین «سند موسیقی» به پایان رسید/ جزئیات تشکیل شورای ملی موسیقی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید