آخرین خبر

«من‌های تنها» در ثالث نقش می‌بندند/ خاطره از چهره‌های آشنا

به گزارش آوای ایرانیان  «من‌های تنها» عنوان اولین نمایشگاه انفرادی نقاشی شایان شعبان است که روز جمعه ۱۴ مهر در گالری ثالث افتتاح می‌شود.

 

این نمایشگاه تا ۲۵ مهر ۱۴۰۲ ادامه دارد و بازدید هر روز ۱۰ تا ۲۱ و جمعه‌ها ۱۶ تا ۲۲ در گالری ثالث به نشانی خیابان کریمخان‌زند بین ایرانشهر و ماهشهر شماره ۱۴۸ برقرار است.

 

در نمایشگاه «من‌های تنها» ۳۰ اثر از این هنرمند جوان با تکنیک ترکیب مواد روی مقوا به نمایش درخواهد آمد.

 

در متن استیتمنت این نمایشگاه که به قلم کیانوش معتقدی نوشته شده، آمده است: «برای شایان، نقاشی به مثابه گشودن دریچه‌ایست تازه به هزارتوی ذهن مخاطب و به چالش کشیدن قدیمی‌ترین نگرانی ما یعنی «تنهایی». نقاش در این مجموعه به شکلی نمادین به سراغ سوژه‌ای تاریخی و نمایش بخشی از خاطره جمعی‌مان از چهره‌های آشنا (از شخصیت‌های تاریخی و قهرمانان ملی) رفته. تلاش او در اینجا شناخت و شکل‌دادن به معنای خویشتن و نمایش دغدغه مهم انسان معاصر با تکیه بر اصول زیبایی‌شناسی جهان معاصر است.

 

نقاشی‌های این مجموعه با بیانی اکسپرسیو در پی خوانشی نو از روایتی تاریخ‌مند از روزگاری سپری شده و مبتنی بر گزاره‌هایی آشناست که با بیانی صریح و خلاصه شده در مقابل ما معنا می‌یابند. در این میان ترکیب‌بندی و رنگ‌آمیزی‌های ساده پرتره‌ها، در کنار اجرای آزاد و رها و سرعت‌عمل نقاش در ایجاد موقعیتی بدیهه‌نگارانه‌، قابل توجه است.

 

شایان با انواع مواد نقاشی می‌کند از پاستل و آبرنگ گرفته تا رنگ اکرولیک و همواره انسان مضمون اصلی کارهایش است. رویکرد او در نمایش تن‌ها با تاکید بیشتر بر خاطره آنها در ذهن ما شکل‌می گیرد و با رنگ‌های درخشان و اغراق‌آمیز درهم می‌آمیزد و کمتر توجه به ساختار معمول خط و فرم در پرتره‌نگاری دارد. به همین جهت می‌توان شایان شعبان را نقاش جوانِ پیکره‌های بومی با رویکردی واقع‌گرایانه – اجتماعی به حساب آورد.»

 

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«من‌های تنها» در ثالث نقش می‌بندند/ خاطره از چهره‌های آشنا”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید