آخرین خبر

شکستن رکورد گینس توسط یک ایرانی

آوای ایرانیان: آرمین قیطاسی نوازنده فلوت، رکورد گینس در نواختنِ قطعه «پرواز زنبور عسل» اثر کورساکوف را شکست.

به گزارش آوای ایرانیان، نشست خبری شکستن رکورد جهانی سرعت در نوازندگی قطعه «پرواز زنبور عسل» با سازِ فلوت صبح امروز دوشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۵ در تالار وحدت برگزار شد. آرمین قیطاسی نوازنده‌ای است که این رکورد جهانی را شکسته است.
قیطاسی در این نشست گفت: ۳ سال پیش در منزل قطعه‌ی «پرواز زنبور عسل» اثر کورساکوف را به صورت تصویری ضبط کردم و فیلمش را در یوتوب آپلود کردم. بعد از مدتی دیدم که این ویدیو ۱۵ هزار بازدید داشته است. در نواختن این قطعه سرعتم حدود ۳۰۰ vpm است.
وی ادامه داد: برخی از کسانی که پای ویدیو نظرشان را نوشته بودند گفته بودند که این اجرا واقعی نیست، برخی دیگر هم گفته بودند واقعی است و آسیایی بودن و ایرانی بودنِ این نوازنده دلیل بر ناتوانی‌اش نیست. قطعه «پرواز زنبور عسل» را از نوازندگان همه سازها به جز سازِ گیتار سریع‌تر نواختم و هدفم این بود که ثابت کنم نوازندگان ایرانی می‌توانند.
این نوازنده فلوت گفت: ماجرای این ویدیو ادامه داشت تا یک ماه پیش که ایمیلی به دستم رسید که در آن ایمیل دیدم که خیلی از سایت‌های معتبر دنیا این اجرای من را معرفی و حتی برایم بیلبورد زده‌اند. این‌ها در حالی بود که هیچ مسابقه‌ای در کار نبود و این نظر را خودِ سایت‌ها نسبت به اجرای من داشتند.
وی ادامه داد: اگر نوازنده خارجی بودم این ماجرا خیلی زودتر از این‌ها عیان می‌شد. خارجی‌ها صبر کرده بودند تا ببینند کسی می‌آید که سریع‌تر از من این قطعه را بنوازد یا خیر؛ که این اتفاق نیافتاد.
قیطاسی تاکید کرد: من به عنوانِ سریع‌ترین فلوتیست دنیا در اجرای قطعه «پرواز زنبور عسل» تصمیم گرفتم که این قطعه را در تالار وحدت ضبط و اجرا کنم. در این اجرا استانداردهای لازم برای ثبت رکورد در گینس را رعایت کردم؛ نخست آنکه مترونم باید باشد و دوم این که ساعتی باید کنار نوازنده قرار گیرد تا واقعی بودنِ سرعت ضبط و پخشِ اجرا اثبات شود. این اجراها باید با دوربین‌هایی ضبط شود که سرعتشان بالای ۳۵ فریم در ثانیه باشد. همچنین ضبط چنین اجراهایی نباید کات داشته باشد و قطعه باید به صورت پشت سرِ هم اجرا شود.
این نوازنده فلوت درباره شرکت کردن در رکورد گینس گفت: دعوت گینسی‌ها به ایران و آمدنشان به اینجا حدود ۱۵ تا ۲۰ هزار دلار هزینه دارد که این رخ دادن این اتفاق مستلزمِ حمایت‌های وزارت ارشاد است.
وی تاکید کرد: پیش از این رکورد سرعتی‌ترین اجرای قطعه «پرواز زنبور عسل» با سرعت حدود ۲۰۰ vpm  بوده است که من این سرعت را تا ۳۰۰ vpm بالا برده‌ام. داشتن این سرعت در سازهای بادی کاری بسیار دشوار است. در حال حاضر مترونم‌های دیجیتال بالاتر از سرعت ۲۵۲ را نشان نمی‌دهند.
قیطاسی گفت: در سرعتی که من اجرا کرده‌ام در هر ثانیه حدود ۲۰ نُت می‌نوازم و در کل ۹۰۰ نُت را در ۴۴ ثانیه و ۸۵۰ هزارم ثانیه نواخته‌ام.
این نوازنده فلوت تاکید کرد: اگر این رکورد در گینس ثبت شود اهمیتی بالاتر از المپیک دارد. چرا که آنچه در گینس ثبت می‌شود بالاترین رکوردها در سراسر جهان است و رکوردهای بالاتر از المپیک در گینس ثبت می‌شود.
وی ادامه داد: جالب است بدانید که ۲ نوازنده دیگر از کشورمان نامشان در گینس ثبت شده است که یکی وحید ایرانشاهی گیتاریست و دیگری یارا باهنر ویلنیست است. متاسفانه کسی نام این هنرمندان ایرانی را نمی‌دهند و از کارشان هم با خبر نیست. امیدوارم مسئولان برای ثبت این رکورد در گینس همکاری لازم را داشته باشند.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “شکستن رکورد گینس توسط یک ایرانی”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید