آخرین خبر

«مرثیه ای برای قتل عام» کلید خورد + عکس

آوای ایرانیان: اولین روز از برنامه «۸۰ سال لوریس چکناوریان» با اجرای کنسرت «مرثیه ای برای قتل عام» شامگاه گذشته در تالار وحدت برگزار شد.

به گزارش آوای ایرانیان، اولین روز از برنامه «۸۰ سال لوریس چکناوریان» با اجرای کنسرت «مرثیه ای برای قتل عام» از ساخته های لوریس چکناواریان و به رهبری محمد شله چی شامگاه پنجشنبه ۱۴ دی ماه در تالار وحدت برگزار شد.

در این برنامه اسقف اعظم ارامنه در ایران، تنی چند از کارمندان سفارت کشور سوییس، ایران درودی، رازمیک اوحانیان، پیمان یزدانیان، مرجانه گلچین و … حضور داشتند.

در ابتدای برنامه «مرثیه ای برای قتل عام» که برای یادبود قتل عام ارامنه توسط لوریس چکناوریان و برای ترومپت و ۶ نوازنده پرکاشن نگاشته شده است توسط آنسامبل تهران به رهبری محمد شله چی اجرا شد و در ادامه برنامه هم قطعات «موذر» و «باله فانتاستیک» نواخته شدند.

گلوریا د پیانته ویچین، جولیانو گرانیتی پیانیست های ایتالیایی، ماریا د پیانته ویچین نوازنده و سولیست ایتالیایی، پیترو اسکیوتو نوازنده ترومپت ارکستر فیلارمونیک اسکالا میلان از جمله نوازندگان خارجی بودند که این اجراها را همراهی می کردند.

همچنین یاسمین کیمیاوی نوازنده ساز ابوا که فارغ التحصیل از دانشگاه هنر فرانکفورت آلمان است در قطعه «موذر» به نواختن ساز ابوا پرداخت.

در پایان این برنامه هم «باله فانتاستیک» که چکناواریان در سال ۱۹۵۸ تا ۱۹۶۱ در زمان اقامت خود در وین نوشته است، اجرا شد.

لوریس چکناوریان نیز که از ابتدای برنامه در تالار وحدت حضور داشت از اینکه چنین برنامه ای برای وی برگزار می شود ابراز خرسندی کرد و یادآور شد که مشتاق شنیدن قطعاتی است که سال ها قبل نگاشته و بسیاری از آنها تا به حال در این اجرا نشده اند.

در ادامه این برنامه امروز جمعه ۱۵ دی ماه فیلم «زیارت گیومری» در خانه هنرمندان نمایش داده می شود. این فیلم به زلزله سال ۱۹۹۷ ارمنستان و لوریس چکناواریان می پردازد که وی برای کمک به مردم زلزله زده کنسرتی در آمریکا می دهد و همچنین برای جمع کردن کمک با پای پیاده مسیر طولانی ایروان تا گیومری را می پیماید.

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “«مرثیه ای برای قتل عام» کلید خورد + عکس”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید