آخرین خبر

معیار «سلبریتی» وطنی بدون ادا اطوار پوپولیستی!

آوای ایرانیان: عباس اسماعیل گل:

طی سال‌های اخیر و با گسترش شبکه‌های اجتماعی در فضای مجازی، یک واژه بیش از همه واژگان در میان مخاطبان سرگرم فضای مجازی شنیده شده است و آن واژه «سلبریتی» است که در فرهنگ فضای رسانه‌ای کشور مشخصا به چهره‌های سرشناسی که مخاطبان فراوانی در صفحات شخصی خود دارند، اطلاق می‌شود درست برعکس سایر کشور‌ها که «سلبریتی» به افرادی گفته میشود که علاوه بر دارا بودن از یک ویژگی ممتاز و خاص از محبوبیت مناسبی در میان عامه مردم برخوردار باشند فارغ از تعدا طرفدارانشان در صفحات شخصی فضای مجازی.

ورود سلبریتی ها به مباحث و موضوعاتی که هیچ ارتباطی به فعالیت هنری شان ندارد، همیشه از موادری است که مورد نقد مردم قرار گرفته است و چه بسا در بسیاری از موارد این ورود نابجای سلبریتی ها به موارد مختلف باعث دردسرهای بسیاری برای مردم شده است.

معیار «سلبریتی» دغدغه‌مند وطنی

 در مجموع یکی از انتقادهایی که طی سالهای اخیر به فعالیت سلبریتی ها در فضای مجازی مطرح می‌شود ، مربوط به فعالیت‌ها و اظهارنظرهای این عده درباره مسائلی که هیچ تخصصی در آن ندارند، می‌شود. بطوری که شاهد آن هستیم برخی از خواننده ها و بازیگران به عنوان مشهورترین سلبریتی ها روزانه چندین پیام در صفحات شخصی فضای مجازی منتشر می‌کنند که هیچ کدام از آن پست ها ارتباطی به حوزه تخصصی هنری شان ندارد.

اما این قضیه در خصوص سلبریتی ها مطرح دنیا کاملا فرق دارد، به عنوان مثال رونالدو و مسی ، به عنوان پرطرفدارترین سلبریتی فضای مجازی فعالیتی استاندارد در صفحه شخصی خود در اینستاگرام دارند و مطالبی که منتشر میکنند معمولا از دو حالت خارج نیست، یا مطالب مرتبط با فوتبال است و یا اینکه پست های تبلیغاتی را شامل می‌شود این قضیه در خصوص سایر سلبریتی های مطرح دنیا هم صدق می‌کند.

 

معیار «سلبریتی» دغدغه‌مند وطنی

 

اما معمولا سلبریتی‌های وطنی در مواجه با انتقادات نسبت به نحوه فعالیت خود در فضای مجازی عنوان می‌کنند که «به عنوان چهره های شناخته شده نمی توانند نسبت به اتفاقات پیرامون در جامعه بی تفاوت باشند و به عنوان یک هنرمند وظیفه دارند پیام مردم را به گوش مسئولین برسانند و…».

در خصوص اینگونه دفاعیت برخی سلبریتی ها باید گفت، مسلما نه تنها وظیفه هر سلبریتی بلکه وظیفه هر شهروندی است که نسبت به وقایع و اتفاقات پیرامون جامعه خود حساسیت به خرج دهد و با احساس مسئولیت نسبت به رفع آن تلاش کند اما این موضوع بدان معنا نیست که هر کسی به خود اجازه دهد در هر موضوعی بدون بینش و اطلاعات درست وارد بحث شود. از سویی دیگر عقل حکم می‌کند که هر فردی با توجه به تخصص و توانایی خود نسبت به پیگری و رفع مشکلات موجود اقدام کند به عنوان مثال اگر خواننده ای بخواهد به مشکلات کودکان کار اشاره کند؛ بهتر و حرفه ای تر آن است که بجای اظهارنظرهای تند و احساسی علیه مسئولین، با تولید یک قطعه آهنگ در خصوص کودکان کار، مسئولیت پذیری خود ر‌ا به بهترین شکل ممکن انجام دهد زیرا مردم یک خواننده را به عنوان یک هنرمند در میان خودشان پذیرفته اند و به حق انتظاردارند که این هنرمند هم با ابزار هنری اش به جنگ دغدغه های مردم برود. که خوشبختانه در این میان یکی دو خواننده مطرح کشور نسبت به این دغدغه ها واکنش هنری موثری داشته‌اند که می توان به رضا صادقی اشاره کرد.

 

معیار «سلبریتی» دغدغه‌مند وطنی

 

اما برخی سلبریتی‌ها هستند که در مواجه به مشکلات و دغدغه های مردم بجای آنکه صرفا به سخن پراکنی در فضای مجازی بپردازند وارد گود می‌شوند و برای حل مشکلات مردم در این شرایط سخت اقتصادی اقدام می‌کنند که بطور حتم مهم ترین چهره این روند کسی جز محسن چاوشی نیست، چاوشی که در میان طرفدارانش به آقای خاص موسیقی پاپ شهرت دارد مدت زیادی است که طریق صفحات مجازی نسبت به جمع آوری پول برای آزادی زندانیان نیازمند و یا تامین هزینه درمان بیماران نیازمند اقدام می‌کند و شاید اغراق نباشد که تا به امروز ده ها زندانی نیازمند به همت محسن چاوشی از زندان آزاد شده است.

چاوشی با این اقدام خود طی چند وقت اخیر نشان داده است که میتوان سلبریتی بود و با اظهارنظرها و دخالت های بیجا وغیرمتخصصانه با اعصاب مردم بازی نکرد و اگر یک خواننده مطرح قرار باشد در فضای مجازی به حوزه ای غیر از حوزه تخصصی اش ورود کند می تواند برای حل مشکلات و دغدغه های مهم مردمی قدم های بزرگ و اساسی بردارد .

در مجموع باید گفت، امیدواریم از این پس با اراتقای سواد رسانه ای سلبریتی ها شاهد فعالیت هدفمند و البته دغدغه مند سلبریتی ها در فضای مجازی باشیم.

برچسب ها

ممکن است به این موارد نیز علاقه مند باشید:

0 دیدگاه در “معیار «سلبریتی» وطنی بدون ادا اطوار پوپولیستی!”

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ویدئو

مشترک خبرنامه شوید

برای دریافت آخرین مطالب سایت در ایمیل خود عضو خبرنامه شوید